Noone here at work claims to be a math genius and at this point noone can even figure out this guys, kids 5th grade math story problem.
Guy buys a hamburger and a large coke one day for $2.28. The next day he buys 2 hamburgers and a small coke for $4.17. How much does the small coke cost?
What's the answer? What math formula did you use to solve it. Explain your answer. (show your math)
Guy buys a hamburger and a large coke one day for $2.28. The next day he buys 2 hamburgers and a small coke for $4.17. How much does the small coke cost?
What's the answer? What math formula did you use to solve it. Explain your answer. (show your math)